top of page

Bezpieczeństwo

 

Obowiązkiem każdego pilota związanego z HelenAir jest czynne uczestniczenie w bezpiecznym funkcjonowaniu naszej Organizacji Szkolenia Lotniczego. Jeśli widziałeś, słyszałeś lub uczestniczyłeś w sytuacji, która mogła być powodem jakiegokolwiek zagrożenia, incydentu czy wypadku lub masz pomysł na poprawę funkcjonowania naszej Organizacji zgłoś to. Możesz to też zrobić anonimowo używając formularza zamieszczonego na dole strony. Oczywiście swoje dane możesz wpisać fikcyjne. W temacie wpisz: SMS. Dziękujemy za zgłoszenia. Twoje sugestie będą analizowane, a wyniki będziemy umieszczać w tym miejscu.

13.08.2019. Wypadek Cessny 172 SP-HPP.

W dniu 12.08.2019 r. do historii przeszła nasza Cessna 172 o znakach SP-HPP. Jeden z pilotów wykonywał lot rekreacyjny na lotnisko w Świebodzicach. Lotnisko bardzo ładne, pas o długości  862m, a więc dla naszej Cessny bardzo długi. Próg pasa, niestety jak się okazało dla pilota, zbyt blisko drogi krajowej i rowów wokół tej drogi. Dodatkowo droga położona nieznacznie powyżej pasa startowego, stała się przeszkodą zbyt trudną do pokonania.

Pilot lądował tam już kilkanaście, może kilkadziesiąt razy, tym razem zgubiła go rutyna. Chciał lądować bardzo krótko, podobno  jak wszyscy tam latający. Tylko po co? Złe rozplanowanie lądowania spowodowało, że samolot przyziemił jeszcze przed tą drogą, na pionowej ścianie rowu.  Tu wyłamała się przednia goleń, ale odpadła od samolotu dopiero po następnym uderzeniu o rów z drugiej strony drogi. Główne podwozie również uderzyło w pionową ścianę nasypu, ale wytrzymało zderzenie. Uderzenie było jednak tak silne, że złamał się ogon. Oczywiście ucierpiało też śmigło, które skręciło się po zetknięciu z ziemią. Na szczęście pilot nie odniósł nawet jednego zadrapania.

Uszkodzenia samolotu okazały się na tyle duże, że naprawa byłaby czasochłonna, kosztowna i nie dająca gwarancji, że samolot będzie poprawny pilotażowo i bezpieczny podczas eksploatacji.

Piszemy to ku przestrodze, aby Wasze loty były przemyślane i przeanalizowane pod każdym kątem, aby nie dochodziło do takich wypadków, które nie powinny się zdarzyć, bo ten nie powinien. Samolot był sprawny technicznie, pilot miał dostateczne doświadczenie, pogoda była bardzo dobra... a jednak wypadek się zdarzył.

 

 

Ślady podwozia
Ślady przyziemienia na nasypach przed drogą.

 

 

przednia goleń
Cessna od przodu
Cessna z boku
bottom of page